FILMOGRAFIA:

Stanisław Skalski wymieniany jest w bazie filmu polskiego fabularnego i dokumentalnego. Najczęściej występował jako bohater tych produkcji. Z filmem polskim współpracował jako konsultant lotniczy, raz nawet został współscenarzystą. Oto lista filmów, związanych z nazwiskiem Skalskiego. Katalog nie zawiera pozycji zrealizowanych po śmierci generała Stanisława Skalskiego.

„Spotkania”

w reżyserii Stanisława Lenartowicza to film fabularny z 1957 roku, składający się z 4 nowel o miłości. W tym filmie Skalski zatrudniony został jako konsultant lotniczy przy czwartej noweli opartej na utworze Stanisława Dygata „Lotnisko”. W roli pilota Janusza – Bogusz Bilewski, partneruje mu Urszula Modrzyńska jako Jane.

zobacz


 

„Historia jednego myśliwca”

film fabularny z 1958 roku w reżyserii Huberta Drapelli opowiada o polskim lotniku, biorącym udział w Bitwie o Anglię i jego dalszych losach wojennych. Film pokazuje wojnę oczami lotnika myśliwskiego, w tle przeplatają się dwa wątki miłosne. W rolach głównych wystąpili Bogusz Bilewski, Krystyna Iwaszkiewicz, Danuta Nagórna, Jan Machulski, Emil Karewicz, Igor Śmiałowski, Leonard Pietraszak. Skalski był współscenarzystą tego filmu z Hubertem Drapellą i Jackiem Wejrochem.

zobacz


 

W 1967 roku powstał film dokumentalny „Bitwa o Anglię” w reżyserii Wincentego Ronisza. Skalski współpracował z ekipą filmu. Film zdobył nagrodę „Złotej Kaczki” w 1968 roku przyznawaną przez pismo „Film”.

zobacz


 

 

 

Film dokumentalny pod tytułem „Czarne krzyże nad Polską” w reżyserii Mariana Duszyńskiego z 1969 roku przedstawia rys historii lotnictwa niemieckiego. Skalski współpracował przy tym projekcie.

 

 


 

Jacek Bławut zrealizował w 1986 roku film dokumentalny „Cyrk Skalskiego”. Skalski jest bohaterem tego filmu.

zobacz


 

„Pomiędzy wilki”

to film fabularny z 1987 roku w reżyserii Juliusza Janickiego na podstawie opowiadania Ksawerego Pruszyńskiego. To historia miłosna Amerykanki i Polaka lotnika, który nie umie odnaleźć się w nowej rzeczywistości po doświadczeniach wojennych i utracie Ojczyzny. W rolach głównych wystąpili Grażyna Szapołowska i Piotr Dejmek. Skalski był konsultantem w tym filmie.

zobacz


 

W 1993 roku powstał dokument o Stanisławie Skalskim i Friedrichu Wimmerze zrealizowany przez Stanisława Falińskiego pod tytułem „Lotnicy”. Film opowiada o ich spotkaniu w 1990 roku. Obaj piloci wspominają wydarzenia z września 1939 roku oraz opowiadają o swoich dalszych losach.


 

W 1994 Alina Czerniakowska zrealizowała dokument „Humer i inni”. Jest to relacja z procesu zbrodniarza stalinowskiego ukazująca kata Humera i jego ofiary, w tym Skalskiego.

zobacz
zobacz
zobacz
zobacz